Anglia XI 2008

trasa: (1510 km)

Londyn
Leicester
Stonehenge
Dover (Białe Klify)
Sherwood Forest (Las Robin Hooda)
York

zobacz: mapa z objaśnieniami


Klikaj na szpilki na mapie,
żeby zobaczyć nazwę miejsca.

Londyn
Charakterystyczna architektura z czerwonej cegły.

Londyn

Londyn

Czasem nowe nie zawsze udanie sąsiaduje ze starym

Londyn: stacja kolejowa Victoria Station

Osiedle domów wynajmowanych głównie przez Polaków i Hindusów
Londyńskie noce
Gdyby nie te piętrowe autobusy i ruch lewostronny - czyż Oxford Street nie wygląda jak Marszałkowska...? Ku mojemu własnemu zaskoczeniu, w Londynie czułam się jak w Warszawie! Tylko, że metro nawet w weekendy jeździ tam jedynie do północy ;-/ Ale dzięki temu przekonałam się, że nocna sieć autobusowa jest niewiele bardziej skomplikowana, niż warszawska, zaś nocne autobusy tak samo przepełnione i rozbawione jak u nas. I tak samo łatwo nawiązuje się w nich nowe znajomości... ;-)

Londyn: Oxford Street

3 symbole Londynu: Tamiza, Parlament i Big Ben

London Eye, czyli gigantyczna karuzela

Londyn: Tower Bridge

Londyn: Tower Bridge
Londyn: Piccadilly Circus
Jest to plac i skrzyżowanie głównych ulic w Londynie w samym sercu teatralnej i rozrywkowej dzielnicy West End, niedaleko Soho. Jest to ulubione miejsce spotkań londyńczyków. W centralnym miejscu znajduje się fontanna z posągiem Anterosa (bożka miłości odwzajemnionej). Bezpośrednio pod placem w podziemiach znajduje się stacja metra Piccadilly Circus. Na placu znajduje się m.in. London Trocadero, które jest jednym z najbardziej znanych centrów handlowo-rozrywkowych w Londynie. Jest tam mnóstwo barów, restauracji i sklepów, a także kino, Golden Nugget Casino oraz Funland - jedno z największych na świecie centrów rozrywki, które zawiera m. in. symulatory, gry wideo, kręgielnię oraz dodgems (bumper car), czyli 2-os. pojazdy z napędem elektrycznym i gumowymi zderzakami.

Piccadilly Circus

Fontanna Anterosa

Fontanna Anterosa

London Trocadero

Wejście na stację metra Piccadilly Circus
Londyn: Muzeum Sherlocka Holmes'a
Muzeum Sherlocka Holmes'a przy legendarnej Baker Street 221b - z ulicy wygląda nieco niepozornie i łatwo je przeoczyć. Znajdują się w nim ciekawe eksponaty, a nawet całe sceny, rodem z powieści o Sherlocku :-) Ale zdecydowanie bardziej warto je obejrzeć ze względu na wiernie oddany klimat londyńskiego domu z epoki wiktoriańskiej, wraz ze sprzętami codziennego użytku z tamtego okresu. A tak na marginesie: najbardziej w londyńskich muzeach podobało mi się to, że eksponaty nie są "nietykalną świętością", a w kominku pali się prawdziwy ogień... :-)

Niepozorne wejście do Muzeum Sherlocka Holmes'a w Londynie

Wejście do Muzeum Sherlocka Holmes'a w Londynie

W muzeum odtworzono sceny z powieści o Sherlocku Holmes'ie

W Muzeum Sherlocka Holmes'a można wszystkiego dotknąć, a w kominku pali się prawdziwy ogień

Rekwizyty 'z epoki', które opisywane są w powieściach o Sherlocku Holmes'ie

W Muzeum Sherlocka Holmes'a pieczołowicie odtworzono klimat domu z epoki wiktoriańskiej

W Muzeum Sherlocka Holmes'a pieczołowicie odtworzono klimat domu z epoki wiktoriańskiej

W Muzeum Sherlocka Holmes'a pieczołowicie odtworzono klimat domu z epoki wiktoriańskiej

Wyjścia z muzeum pilnuje policjant, który chętnie pozuje do zdjęć. Pożycza nawet fajkę i nakrycia głowy w stylu Sherlocka Holmes'a
Londyn: Muzeum Figur Woskowych (Madame Tussauds)
Wejście do muzeum równie niepozorne, zaś budynek wygląda z zewnątrz jak olbrzymia hala przemysłowa. Czekając 40 minut w kolejce po bilety można posłuchać MT Radio, a także... potańczyć z DJ'ami ;-D

Niepozorne wejście do Muzeum Figur Woskowych (Madame Tussauds)

40-minutowa kolejka po bilety

Stojąc w kolejce po bilety można prześledzić proces technologiczny tworzenia figur woskowych

Stanie w kolejce umilają DJ'e z MT Radio, z którymi można sobie potańczyć ;-)

W trakcie miłej pogawędki z Robinem Williamsem ;-)

Próbowałam coś wytłumaczyć Einsteinowi, ale wzrok miał znowu jakiś nieobecny... Zapewne obmyślał kolejną teorię względności ;-)
Londyn: Muzeum Historii Naturalnej
Znajduje się przy Exhibition Road w South Kensington (główne wejście jest od strony Cromwell Road). Muzeum otwarto w 1881 r. Kolekcja muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów i jest podzielona na 5 działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Polecam galerię dinozaurów, gdzie znajduje się ryczący "ożywiony" dinozaur w skali 1:1. W głównym holu znajduje się słynny odlew szkieletu diplodoka w naturalnych rozmiarach. Także i w tym muzeum wielu eksponatów można dotknąć, spróbować, wykonać różne symulacje i eksperymenty.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny! :-)

Piękny budynek Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Odlew szkieletu diplodoka w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Tematycznie zdobione wnętrza Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Ożywiony dinozaur w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Rekonstrukcja gniazda dinozaura w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Leicester
Jest jednym z najstarszych miast w Anglii, zostało założone przez Rzymian. Posiada wiele zabytków z różnych epok. Jednak dla mnie było jedynie bazą wypadową. Leicester liczy prawie 300 tys. mieszkańców, a jako ważny ośrodek przemysłowy przyciąga ludność z całego świata. Obecnie stało się drugim po Londynie skupiskiem Polaków w Anglii. Jednym z nich okazał się mój kolega ze szkolnej ławy! Był tak gościnny i serdeczny, że nie tylko użyczył mi noclegu i karmił przez kilka dni, ale jeszcze woził po całej Anglii swoim samochodem :-))) Jedynym mankamentem było jego zrywanie mnie "skoro świt", czyli o 9 rano, żebyśmy jak najwięcej zdążyli zobaczyć... ;-)

Leicester

Angielskie śniadanie o świcie, to w moim wydaniu kubek kawy w ogrodzie o 10 rano ;-)
Stonehenge
Jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu i brązu. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 r. jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, znajduje się też pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument, które wytyczyło alejki dla zwiedzających i postawiło zakazy zbliżania się do kamiennego kręgu. Cały teren otoczony został płotem z metalowej siatki i jest strzeżony przez całą dobę. Wywołuje to ciągłe protesty miłośników Stonehenge...

Tablica informacyjna przesd parkingiem wStonehenge

W Stonehenge można się poruszać jedynie po wytyczonych alejkach i niestety nie wolno zbliżać się do megalitów

Miłośnicy Stonehenge ciągle protestują przeciwko zakazowi zbliżania się do megalitów

Stonehenge wyzwala zew natury ;-)

Słynny kamienny krąg w Stonehenge

Owiane legendą i domysłami naukowców megality w Stonehenge
Białe Klify w Dover
Dover to brytyjski port nad Kanałem La Manche. Punkt Anglii najbliższy Francji – jest oddalony od francuskiego portu Calais jedynie o 34 kilometry, dlatego Dover nazywane jest Bramą Anglii. Słynie z białych kredowych klifów, którym Anglia zawdzięcza swoją poetycką nazwę Albion, czyli "biały".

Park Narodowy Białe Klify i widok na port w Dover
Las Sherwood, czyli śladami Robin Hooda
Sherwood Forest to las otaczający wioskę Edwinstowe w hrabstwie Nottinghamshire. Jest pozostałością dawnej, znacznie większej puszczy, związanej z legendą Robin Hooda. Według legendy, Robin Hood podróżował po tym obszarze w latach 1191 - 1234. Były to wówczas królewskie lasy, obejmujące kilka sąsiednich hrabstw, w których urządzano polowania. Każdego lata przez tydzień odbywa się tutaj Festiwal Robin Hooda, na którym przywoływane są różne średniowieczne zabawy i obyczaje. Najbardziej znanym miejscem w Sherwood jest legendarny dąb zwany Major Oak, będący według lokalnych przekazów główną kwaterą Robin Hooda. Ma on około 1150 lat, od XIX wieku jego masywne gałęzie są podtrzymywane przez system wsporników. Podziwiając kilkusetletnie rozłożyste dęby Sherwood Forest dotarło do mnie, że faktycznie można było na nich zbudować wygodne chatki i mieszkać w nich całymi miesiącami...

W Sherwood zachowało się ok. 600 drzew mających ponad 300 lat; pomiędzy nimi rosną młodsze, a cały obszar pokrywają wszechobecne krzewy i paprocie. Dawniej las obejmował powierzchnię 35 kilometrów kwadratowych, ale stopniowo kurczył się pod wpływem rozmaitych czynników. To co zostało z niego do dzisiaj to zaledwie cień puszczy, w której niegdyś Robin Hood i jego wierny przyjaciel Mały John ukrywali się przed szeryfem z Nottingham.

Niestety to unikatowe miejsce może niebawem zniknąć z powierzchni Ziemi, ponieważ co roku umiera coraz więcej drzew, które przeżyły kilkaset lat, ale nie dały rady przeżyć chorób cywilazacyjnych XX wieku...

Doskonale oznakowany dojazd do rezerwatu Sherwood Forest

Narodowy Rezerwat Przyrody 'Las Sherwood'

Zwiedzanie rezerwatu Sherwood Forest odbywa się wyłącznie po wytyczonych ścieżkach

Figury w centrum dla zwiedzających Las Sherwood

Las Sherwood: wystawa przedstawiająca jak mogło wyglądać codzienne życie Robin Hooda i jego drużyny

Ja i Robin Hood w Sherwood Forest ;-)

Las Sherwood umiera stojąc...

Las Sherwood umiera stojąc...

Major Oak, czyli najstarszy dąb w Sherwood Forest - liczy sobie ok. 800-1140 lat

Pod niebem pełnym cudów...

W Sherwood także poczułam nieokiełznaną radość życia ;-D

Las Sherwood nadal ma swój magiczny klimat...
Urokliwy stary York
York jest znany ze swojej bogatej historii, która zachowała się w architekturze. Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu, a do XIX wieku było największym miastem w północnej Anglii. To tego miasta bronili Anglicy przed Szkotami jako północnych wrót do Anglii. To od tego miasta nazwę przyjęła kolonia, a potem jedno z największych i najważniejszych miast na świecie - Nowy Jork.

York zachował wiele ze swoich średniowiecznych wąskich uliczek, czternastowiecznych murów miejskich i budowli (w tym York Minster - największa średniowieczna katedra z pięknymi piętnastowiecznymi witrażami). York jest jednym z najpiękniejszych miast w Anglii, ze świetnie zachowaną średniowieczną zabudową, w której przeplatają się ślady Wikingów i Rzymian. Jest to również miasto znane z dużej liczby pubów. Mówi się nawet, że każdego dnia roku można iść do innego pubu, a z każdego punktu miasta w obrębie murów można zobaczyć przynajmniej jeden kościół i jeden pub :-) I my także odwiedziliśmy jeden z nich ;-)

Na koniec trzeba powiedzieć jeszcze jedno: York to niestety drogie miasto...

W drodze do Yorku widzimy wszechobecne angielskie owce

Ruiny zamku Clifford's Tower w Yorku

Ruiny zamku Clifford's Tower w Yorku

Piekne detale na ulicach Yorku

Średniowieczna ulica Yorku

Średniowieczne domy w Yorku

Urokliwe średniowieczne budynki w Yorku

Z tym facetem chcę iść na Halloween! (Przedziwne rzeczy można kupić w Yorku.)

Piekne ozdoby świąteczne, lecz ich ceny przyprawiały o zawrót głowy!

Wiesz, że ten renifer kosztuje 20 funtów...?

Wsparłam ulicznego grajka moją sekcją rytmiczną ;-) A następnego dnia powrót do Polski...