Rumunia: Transylwania (Siedmiogród) VI 2008

Klimaty Transylwanii... Byłam w baśniowej krainie! Widziałam baśniowe zamki i słuchałam baśniowych opowieści. Widziałam prawdziwych Cyganów, koczujący w górach cygański tabor i wiejskie cygańskie pałace. Poznałam życzliwą gościnność prostych ludzi żyjących od wieków w swoich baśniowych krajobrazach. Jadłam pyszny wiejski ser i piłam domową śliwowicę. Karpaty na czas upomniały mnie, że nie ma "bezpiecznych gór" i do każdych trzeba podchodzić z pokorą... Transylwania to przepiękna kraina! I na pewno będę tam wracać...
trasa: (2750 km)

Debrecen
Cluj-Napoca
Sighişoara
Bran
Curtea de Argeş
Poienari
Transfăgărăşan


zobacz: mapa z objaśnieniami

Klikaj na szpilki na mapie,
żeby zobaczyć nazwę miejsca.
Debrecen (Węgry)
Pierwszego noclegu szukamy około północy w Debreczynie. Okazuje się, że mamy szczęście, bo po długim wprawdzie błądzeniu i pytaniu, znajdujemy przepiękny pensjonat. Każdy apartament ma osobne wejście z ogrodu (przez który płynie strumyk!) i własny taras. Jadalnia znajduje się w stylowej piwnicy w głównym budynku.

Debrecen (Węgry)
prześliczny pensjonat, w którym nocowaliśmy

Debrecen (Węgry)
prześliczny pensjonat, w którym nocowaliśmy
Sighişoara - miejsce narodzin Vlada Tepesa, zwanego Draculą
Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Środkowo-Wschodniej. Całe centrum Sighişoary zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu. Co roku w lipcu w starej twierdzy odbywa się Festiwal Średniowieczny.

Sighişoara
domy w centrum

Sighişoara
domy w centrum

Sighişoara
domy w centrum

Sighişoara
domy w centrum

Sighişoara
pamiątkarnie przy zamku

Sighişoara
rynek Starego Miasta

Sighişoara
rynek Starego Miasta

Sighişoara
uliczki Starego Miasta

Sighişoara
rynek Starego Miasta

Sighişoara
rynek Starego Miasta

Sighişoara
rynek Starego Miasta

Sighişoara
rynek Starego Miasta

Sighişoara
rynek Starego Miasta

Sighişoara
rynek Starego Miasta

Sighişoara
droga żaków

Sighişoara
jedna z wież obronnych miasta
Punktem charakterystycznym miasta jest stara Wieża Zegarowa wysoka na 64 m, wzniesiona w 1556 roku. Dziś mieści się w niej Muzeum Historyczne.

Sighişoara: wieża zegarowa

Sighişoara: wieża zegarowa

Sighişoara: widok z rynku na wieżę zegarową
Wbrew literackiemu obrazowi, Vlad Ţepeş jest w Rumunii bohaterem narodowym (sic!), gdyż przez całe życie zabiegał o zjednoczenie księstw rumuńskich, a przede wszystkim - walczył z Turkami o niepodległość i wiarę chrześcijańską. Trzeba jednak przyznać, że metody miał faktycznie "nieco kontrowersyjne"... ;-) Chociaż Krzyżaków i Templariuszy jakoś nikt się nie czepia za ich wyprawy krzyżowe... Bo "jak Kalemu ukraść krowę, to źle; ale jak Kali ukraść krowę, to bardzo dobrze!" Opinię o krwiożerczości Vlada Ţepeşa rozgłaszali Siedmiogrodzcy kupcy (czyli Transylwańscy Niemcy), którym ten władca mocno ograniczył możliwość handlu, aby wesprzeć rodzimych kupców (zasada: "dobre, bo Polskie" - znamy, co?). Niemcy w odwecie naopowiadali węgierskiemu królowi (sprzymierzeńcowi Vlada) zarówno o faktycznych, jak i zmyślonych (ale w obu przypadkach mocno wyolbrzymionych) "występkach" Tepesa... Marmurowa tablica na domu informuje, że w latach 1431-35 mieszkał w nim Vlad II Dracul, czyli ojciec Vlada III Tepesa Draculi. Vlad Tepes urodził się w 1431 r., zatem przypuszcza się, że urodził się i przez pierwsze lata życia mieszkał w tym domu.

Sighişoara: dom narodzin Draculi

Sighişoara: dom narodzin Draculi
Poienari - ruiny zamku Draculi
Dracula, czyli Vlad III Ţepeş (po polsku: Wład Palownik), żył w latach 1431-1476, był to hospodar Wołoszczyzny (taki ichni książę). Wbijanie na pal było jego "ulubioną" metodą pozbywania sie wrogów, a także karania własnego ludu i bojarów (szlachty) - stąd przydomek... Ponoć zapalował kilkadziesiąt tysięcy osób! Ale wszystko ma swoją przyczynę... Vlad jako 11-letni chłopiec został na 6 lat (!) oddany na dwór tureckiego sułtana jako zakładnik, gdzie był podobno wykorzystywany seksualnie. Prawdopodobnie to właśnie te przeżycia, a także wieści o torturach i śmierci swojego ojca i brata (pogrzebanego żywcem) z rąk zdradzieckich bojarów miały wpływ na jego późniejsze życie...

Jego drugi przydomek: Dracula - oznacza "syn Smoka", gdyż jego ojciec Vlad II zwany był "Dracul", czyli "Smok", ponieważ należał do Zakonu Smoka - organizacji zbrojno-militarnej (coś na wzór Krzyżaków i Templariuszy) mającej na celu obronę chrześcijaństwa przed Turkami. Później przekręcano znaczenie przydomku Ţepeş jako "syn Diabła", wykorzystując grę słów, gdyż po rumuńsku "dracul" to smok, a "dracu" to diabeł.

Vlad Ţepeş przez całe swoje życie walczył z Turkami, których szczerze nienawidził (czyżby koszmary dzieciństwa?), zabiegając o niepodległość Wołoszczyzny i obronę chrześcijaństwa (przez pamięć o ojcu?). Jego rodzinna Transylwania była wtedy pod panowaniem Węgier, ale Ţepeş nie walczył o nią, gdyż Węgry chciał mieć za sprzymierzeńca przeciw Turkom. Ożenił się nawet z siostrą węgierskiego króla Macieja Korwina, i ponoć szczerze się kochali.

Kiedy Turcy oblegali Vlada w jego twierdzy w Poienari, a szala zwycięstwa przechylała się na ich stronę, żona Vlada rzuciła się z okna wieży, aby nie dostać się w ręce oprawców. Zrozpaczony przegraną i śmiercią żony Tepes salwował się ucieczką tajnym tunelem prowadzącym w góry. W sumie jednak do końca nie wiadomo, czy najpierw on uciekł, czy ona się rzuciła... ;-P Pewne jednak, że Dracula życia łatwego nie miał, więc i metody stosował drakońskie. Były jednak bardzo skuteczne - krąży w Rumunii opowieść, jak to Dracula na placu w centrum grodu, umieścił szczerozłoty kubek do czerpania wody z publicznej studni. Ludność była tak "wychowana", że ów kubek nigdy za życia Vlada nie został skradziony...

Na skutek zdrady bojarów Ţepeş został pojmany i na 2 miesiące uwięziony w zamku Bran. Wkrótce potem został zamordowany. Jego odciętą głowę wysłano sułtanowi w prezencie, zaś ciało pogrzebano w klasztorze na wyspie Snakov k/Bukaresztu. Jak widać bojarzy bali się go także po śmierci. Ale gnębione najazdami tureckimi chłopstwo, snuło legendy jakoby Dracula nie umarł, lecz przebywał w głębokim śnie, aby w potrzebie obudzić się i bronić swojego ludu (zawsze traktowali go jak srogiego, ale silnego ojca). Opowieść ta z czasem połączyła się z wcześniejszym mitem o piciu krwi swoich wrogów, stając się początkiem legendy o Draculi – księciu wampirów... Nota bene: gdy w 1930 r. otwarto jego grobowiec, sarkofag był PUSTY!

Poienari: ruiny zamku Draculi

Poienari: ruiny zamku Draculi

Tak w rzeczywistości wyglądał słynny Dracula
czyli Vlad III Ţepeş
Zamek Bran
Bajkowy zamek w Bran, który wygląda jakby żywcem wyjęty z czołówki filmów Disney'a :-))) Rumuni stosując chwyt marketingowy nazywają go "zamkiem Draculi", choć faktycznie Vlad Ţepeş spędził w nim jedynie 2 miesiące (i to jako więzień!) na krótko przed swoją śmiercią. Zamek jest maleńki, ale przeuroczy i żadne zdjęcia nie oddają pełni jego piękna i klimatu. Był ulubioną letnią rezydencją rumuńskiej królowej Marii (wnuczki królowej Victorii). Po wojnie komuchy go zagarnęły, ale przed wejściem do Unii musieli zwrócić prawowitemu właścicielowi, dlatego w 2006 zamek przeszedł w ręce nowojorskiego architekta Dominika Habsburga (wnuk królowej Marii), który... wystawił go na sprzedaż za jedyne 25 mln euro :-D Prawo pierwokupu przez pierwsze 3 lata ma Rumunia, która ciągle zbiera pieniądze, ale rosyjski miliarder Abramowicz podbił cenę na 60 mln euro! Zamek nadal jest na sprzedaż, a już za rok skończy się karencja dla Rumunii i będzie dostępny "na wolnym rynku"! Może ktoś reflektuje.....? Cudo! Powiadam: C U D O !!! ;-D

Zamek Bran

Zamek Bran
opuszczona chałupa na podzamczu

Bran: wejście do zamku

Bran: dziedziniec zamkowy

Bran: dziedziniec zamkowy

Zamek Bran
jadalnia królowej Marii

Zamek Bran
sypialnia królowej Marii

Zamek Bran
sypialnia królowej Marii

Zamek Bran
sypialnia królewicza

Zamek Bran
sypialnia królewicza

Zamek Bran

Zamek Bran
pokój muzyczny i biblioteka

Zamek Bran
pokój muzyczny i biblioteka

Zamek Bran
tajne przejście między 3 kondygnacjami zamku, odkryte w XX w. podczas remontu

Zamek Bran
ja i królowa Maria ;-)

Zamek Bran

Bran: dom z witrażami
Transfăgărăşan (inne nazwy: droga Tranfogaraska, Transfogarska, Transfagaraska)
Jest to droga wiodąca przez Góry Fogaraskie (rum.: Munţii Făgăraş) - najwyższe pasmo Karpat Południowych oraz Rumunii. Wznosi sie na wysokość 2034 m npm. Droga została wybudowana w latach 70-tych ogromnym wysiłkiem Rumunów na polecenie Nicolae Caucescu. Oficjalne oznaczenie na mapie: 7C. W najwyższym punkcie znajduje się jezioro Bâlea i najdłuższy tunel w Rumunii (884 m) przecinający łańcuch górski. Tunel w najwyższym punkcie drogi jest zamknięty od października (lub listopada) do kwietnia (lub maja) z powodu śniegu i wiatrów. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Pierwsze podejście do trasy Transfogaraskiej

Pierwsze podejście do trasy Transfogaraskiej

Pierwsze podejście do trasy Transfogaraskiej

Pierwsze podejście do trasy Transfogaraskiej

Arges: prywatna kwatera 'Nicky', w której nocowaliśmy.
Przemili gospodarze poczęstowali nas kolacją i śliwowicą.

Początek trasy Transfogaraskiej

Droga Transfogaraska

Droga Transfogaraska

Droga Transfogaraska

Droga Transfogaraska

Droga Transfogaraska

Droga Transfogaraska

Nasz przejazd drogą Transfogarską:

Cygańskie pałace
Tak wyglądają współcześnie budowane (!) "pałace" Romów (tzw. "cygańskie pałace"), które można zobaczyć w większych wsiach, zwłaszcza na trasie Oradea - Cluj. Najbardziej podoba mi się ten żółto-biały "bliźniak" ;-D chociaż widać, że jeszcze niedokończony (brak np. ogrodzenia, a ściany nie są do końca pomalowane). Ktoś chce telefon do architekta? ;-D Siedzę teraz trochę w nieruchomościach i za każdym razem mam ten dom przed oczami, gdy czytam: "PÓŁ BLIŹNIAKA TANIO SPRZEDAM..." :-DDD

Transylwania: cygański pałac

Transylwania: cygański pałac
Kościoły warowne
W Transylwanii kościoły pełniły kiedyś funkcje warowne, co uwidacznia się w ich wyglądzie.

Kościół warowny

Kościół warowny

Kościół warowny

Kościół warowny
Cluj-Napoca
Piękne miasto bogatego Siedmiogrodu (czyli Transylwanii).

Cluj-Napoca

Cluj-Napoca

Cluj-Napoca

Cluj-Napoca

Cluj-Napoca
Jedna z imprez towarzyszących VII Transylvania International Film Festival w Cluj (na który trafiłam jako "osoba towarzysząca" ;-)), odbywała się w pałacu na wodzie. Nasz w Łazienkach wygląda przy nim jak ogrodowa altana... I ja tam byłam, miód i wino piłam! ;-)

Teatr i opera

Teatr i opera

Teatr i opera
VII Transylvania International Film Festival

Cluj-Napoca
pałac na wodzie, przy którym nasz w Łazienkach wygląda jak ogrodowa altana...
Fagaras

Fagaras
miły pensjonat ONIX, w którym nocowaliśmy

Fagaras
zamek

Fagaras
zamek

Fagaras
dziedziniec zamkowy

Fagaras
dziedziniec zamkowy
Przeciętne wiejskie domy w Transylwanii

Transylwania: przeciętny wiejski dom

Transylwania: przeciętny wiejski dom

Transylwania: przeciętny wiejski dom
Krajobrazy Transylwanii

Pejzaż na miasteczko w Siedmiogrodzie

Transylwania
czasem biedna

Pejzaż Transylwanii